Toplam Firma: 41636

`kadınım, Başaracağım` Dedi, Çin`e Bile Yüksekova`dan Kilim Sattı
2008-03-17 07:03:15

`kadınım, Başaracağım` Dedi, Çin`e Bile Yüksekova`dan Kilim Sattı


`Kadınım, başaracağım` dedi, Çin`e bile Yüksekova`dan kilim sattı

Hakkâri`nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Nezahat Özgenç, kendi imkânlarıyla kurduğu kilim atölyesinde 450 kadına iş imkânı sağlayarak ilçenin hanım ağası oldu. 38 yaşındaki Özgenç, Hakkâri kilimlerini başta Çin olmak üzere bazı Avrupa ülkelerine pazarlayarak bu ülkelerden de sipariş almayı başardı. Özellikle Çin`den gelen siparişleri yetiştirmekte zorlandıklarını belirten Özgenç, en büyük arzusunun 800 kişiyi istihdam edecek bir atölye kurmak olduğunu söyledi.

Yüksekova`da 2 yıl önce 10 kadınla yola çıkarak kilim atölyesi kurmak için kolları sıvayan Nezahat Özgenç, diğer 9 kadının töre ve aile baskısı sonrası kilim işinden vazgeçmesiyle yoluna yalnız devam etti. Hakkâri Valiliği ve Yüksekova Kaymakamlığı`ndan 60, kendi imkânları ile de 150 kilim tezgâhı alarak büyük bir atölye kurmayı başaran Özgenç, 450 kadını iş sahibi yaptı. Lise mezunu olan, Özgenç`in atölyesinde üretilen kilimler, başta Çin olmak üzere bazı Avrupa ülkelerine gönderiliyor.

 

Hedef 800 kişilik istihdam

Yüksekova`daki atölyesinde 150, ilçenin köylerinde ise 300 genç kız ve kadını istihdam eden Özgenç, "Kadınım başaracağım" diye yola çıktığını söylüyor. Atölyesine "Öznisa El Sanatları Atölyesi" adını veren ve şirketleşme yoluna giden Nezahat Özgenç, çalıştırdığı kadınlara aylık ortalama 750 YTL para ödüyor. Çin ve Avrupa`nın yanı sıra iç piyasada da büyük şehirlere kilim sattıklarını belirten Özgenç, "Hedefim, Hakkâri kilimini dünya ticaret piyasasına sunmak ve tanıtmaktır" dedi.

Girişimci Özgenç`in öncelikli hedeflerinden birisi de çalışan sayısını 800 kadına çıkarmak. Özgenç, istediği krediyi alması halinde halı ve kumaş üretimi de yapmak istediğini söyledi.

Etiketler: en UnlU iC giyim markalarI, beton kesme makineleri, senpa tekstil, suteks tekstil, banyo perde modelleri, dantel havlu kenari modeli, tekstil, giyim, halI, kilim, dokuma, tezgah, moda, marka, rekabet, konfeksiyon, butik, alISveriS, maGaza

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

Toplam Ziyaretçi Sayısı : 3055

 


 

Paylaş
 

Müşteri Yorumları

118 Firma - Sirket Rehberi - Bilinmeyen Numaralar Olarak Firmaya Başarılar Diliyoruz.
5 Puan Verildi
118 Firma - Sirket Rehberi - B Tarafından 2013-12-16 00:00:00 Tarihinde Eklenmiş.

Yorum Ekle
`kadınım, Başaracağım` Dedi, Çin`e Bile Yüksekova`dan Kilim Sattı Haber / Makalesi ile ilgili görüşlerinizi ve deneyimlerinizi herkesle paylaşın...
Yorumunuz :*
Değerlendirme Puanı :
Adınız - Soyadınız:
Email Adresiniz :
Sitede Gösterilmeyecektir.
Güvenlik Kodu :
 

Genel İlanlar

Firma Ürünleri

Firma Alımları

Firma Satımlar

Firma Takas

İş İlanları